Ekonomi

Moderna hisseleri kanser aşısı deneme sonuçlarıyla yükseldi

Moderna Inc. (NASDAQ:MRNA) hisseleri, kişiselleştirilmiş kanser aşısının erken aşama denemesinden elde edilen umut verici sonuçların ardından Salı sabahı işlemlerinde %8’lik bir artış yaşadı. Aşı, Merck & Co ile işbirliği içinde geliştiriliyor ve belirli bir tür baş ve boyun kanseri olan hastalarda olumlu bir yanıt gösterdi.

Yenilikçi aşı, Moderna’nın mesajcı RNA teknolojisinden yararlanarak bağışıklık sistemini belirli mutasyonlara sahip kanser hücrelerini tanımlamaya ve bunlara saldırmaya yönlendiriyor. Bu yaklaşım, kanser hastaları için daha hedefe yönelik bir tedavi sunma potansiyeline sahiptir.

Jefferies analisti, Moderna’nın bireyselleştirilmiş tedavi platformunun geçerliliğini ve melanomun ötesindeki kanserlere uygulanabilirliğini desteklediğini belirterek deneme verilerinin önemini vurguladı. Yee’nin gözlemleri, deneme bulgularının sonuçlarını tartışan bir notta yer aldı.

Toplam 28 hastayı kapsayan deneme verileri Pazartesi günü San Diego’da düzenlenen Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği Yıllık Toplantısı’nda sunuldu. Bu erken başarı, aşının çeşitli kanser türlerinin tedavisinde gelecekteki potansiyeline ilişkin umutları artırdı.

Baş ve boyun kanseri denemesine ek olarak Moderna, mesajcı RNA kanser aşısını Merck’in iyi bilinen bir immünoterapisi olan Keytruda ile birlikte ciddi bir cilt kanseri türü olan melanomla mücadele eden hastalarda da test ediyor. Kombinasyon tedavisi, Moderna’nın mRNA platformunun onkolojideki tüm yeteneklerini keşfetmek için devam eden araştırmanın bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habertomarza.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu